Lengyel-magyar kapcsolódási pontok

20 december, 2020

A Wacław Felczak Alapítvány Visztula címmel hirdetett pályázatot tudományos-ismeretterjesztő cikkek megírására. A pályázat célja a Lengyelország, a lengyel kultúra, a magyar–lengyel kapcsolatok iránt érdeklődő, tehetséges fiatalok ösztönzése tudományos-ismeretterjesztő cikkek írására és a lengyel kultúra népszerűsítése volt. A pályázat keretében bármilyen magyar nyelven elkészített lengyel vagy lengyel–magyar témájú tudományos-ismeretterjesztő cikkel lehetett pályázni, a cikk témáját ezen megkötésen belül szabadon választhatták ki a pályázók. A beérkezett pályaműveket az Alapítvány Kuratóriuma értékelte és Aros Lilla Kitti ének-zene tanár; népzene-és népikultúra tanár szakos hallgatónk Betekintés a lengyelek kultúrájába c. cikkét ösztöndíjjal jutalmazta.  Eme cikk a Wacław Felczak Alapítvány honlapján a következő linken olvasható: https://wfa.hu/cikkek/betekintes-a-lengyelek-nepi-kulturajaba .

 „A dolgozatban a lengyel nép kulturális sokszínűségét vázoltam fel, kitérve a néptáncra, népviseletre, a lengyelországi „táncházmozgalomra” és olyan lengyel kutatókra, akik sokat tettek ezen etnikum kultúrájának dokumentálásáért. Emellett a lengyel és magyar kultúra kapcsolódási pontjait kutattam. A lengyelországi „táncházmozgalom” kezdeményezője Janusz Prusinowski, akire a magyarországi Ökrös együttes volt olyan nagy hatással, hogy arra a döntésre jusson, hogy ő is elindít egy olyan népzenei- és néptáncos mozgalmat, amely hazánkban már akkoriban is kb. 2 évtizede töretlen népszerűségnek örvendett.

Véleményem szerint fontos lenne, hogy Magyaroroszágon jobban megismerjük ezt a kultúrát, hiszen az itt élő 13 nemzetiség egyikét ők alkotják, mégis kevés szó esik róluk.” - mondta Lilla.